Drukuj

Masz kredyt bądź chcesz go zaciągnąć? Jeśli tak, ten artykuł z pewnością powinien Cię zainteresować. Kancelaria Radcy Prawnego Dawid Rzeski przypomina, że w poniedziałek, 26.10.2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy - Prawo bankowe.

Co zostało zmienione? Nastąpiła długo oczekiwana zmiana przepisów w zakresie zakazania dotychczasowej praktyki bankowej, umożliwiającej wystawianie bankom tzw. bankowych tytułów egzekucyjnych.

W praktyce wystawianie BTE oznaczało jedno: przy zaciąganiu kredytu, kredytobiorca składał równocześnie oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Kredytobiorcy częstokroć o tym nie wiedzieli, ponieważ oświadczenie zajmowało w umowie kredytowej niewielki fragment. Podpisanie tego oświadczenia oznaczało poważne konsekwencje: nie spłacasz kredytu, to bank mógł dotychczas "z automatu" skierować sprawę do sądu o nadanie klauzuli wykonalności wystawionemu przeciw Tobie z mocy umowy kredytowej bankowemu tytułowi egzekucyjnemu i po nadaniu takiej klauzuli, bez konieczności informowania o tym kredytobiorcy, mógł bez przeszkód szynko skierować sprawę na drogę egzekucji komorniczej, co oznaczało jedno: że do twoich drzwi zapuka komornik.

Zmiana prawa bankowego w zakresie uchylenia możliwości wystawiania przez bank bankowych tytułów egzekucyjnych to rewolucja, zmiana jakościowa i wymierna korzyść dla osób zadłużonych. Oznacza to jedno: jeśli przestaniesz spłacać kredyt, to bank będzie musiał skierować sprawę o zapłatę wobec Ciebie na drogę pełnego postępowania sądowego. To wszystko oznacza, że w celu wyegzekwowania roszczenia, bank będzie musiał skorzystać z drogi sądowej, mieć wydany nakaz zapłaty, a Ty będziesz miał prawo do złożenia sprzeciwu sądowego. O wszystkich działaniach banku kredytobiorca będzie zawiadamiany przez sąd i tym samym będzie miał prawo do pełnej obrony. Aby sprawa trafiła do komornika , bank będzie musiał udowodnić przed sądem, że jesteś mu winny spłatę kredytu. Tym samym bank nie będzie mógł "z automatu", bez pełnego postępowania sądowego skierować roszczenia kredytowego do egzekucji komorniczej.

 

W celu dowiedzenia się o szczegółach zmian w prawie bankowym, zapraszam do kontaktu z wybranym radcą prawnym. Przypomnieć należy, że Kancelaria Radcy Prawnego Dawid Rzeski zajmuje się świadczeniem usług prawnych,w tym także reprezentacją i wsparciem dla Klientów w sprawach dotyczących roszczeń pieniężnych, w tym także roszczeń bankowych i parabankowych.

 

Cofnij