Drukuj

Jak wynika z art. 991 § 2 k.c. „Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Jeśli z przepisów wynika, że spadkobierca uprawniony jest do otrzymania zachowku warto by sprawę załatwić polubownie. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów jakie generuje skierowanie sprawy do sądu.

Gdy strony uzgodnią między sobą wysokość należnego zachowku i kwota ta zostanie osobie uprawnionej wypłacona to strona, która zachowek wypłaciła powinna poprosić osobę uprawnioną o pisemne potwierdzenie otrzymania przez nią zachowku. Dzięki temu w razie wystąpienia przez osobę uprawnioną z pozwem o zapłatę zachowku potwierdzenie stanowiło będzie stanowiło dowód w sprawie. Gdy do odpowiedzi na pozew załączone zostanie potwierdzenie podpisane przez osobę uprawnioną sąd oddali pozew.

 

Przykład potwierdzenia otrzymania zachowku:

Ja Janina Nowak potwierdzam, że otrzymałam od Marka Kowalskiego kwotę w wysokości 30.000 zł tytułem należnego mi zachowku po zmarłym w dniu 13.10.2017 r. Władysławie Przybylskim.

 

Czy takie potwierdzenie jest wystarczające? Czy powinno zawierać coś jeszcze?

Do powyższego potwierdzenia osoba uprawniona do zachowku powinna dopisać, że wypłacona kwota wyczerpuje jej roszczenia związane z zachowkiem po spadkodawcy.

 

WAŻNE:

Gdyby potwierdzenie nie zawierało tego oświadczenia uprawniony do zachowku mógłby ubiegać się o uzupełnienie kwoty przypadającego mu zachowku.

Potwierdzenie otrzymania zachowku dokonane w formie pisemnej będzie wystarczające. Może zostać ono również sporządzone u notariusza. Jednakże ważność tych oświadczeń będzie jednakowa.

 

 

Cofnij