Drukuj

Dostałeś kiedykolwiek wezwanie z firmy windykacyjnej? Mam nadzieję, że nie. Ale jeśli już tak się stało, to czy zastanawiałeś się, czy aby na pewno musisz płacić jakiekolwiek pieniądze windykatorowi? A może pisma, smsy oraz telefony od firm windykacyjnych wcale nie muszą oznaczać najgorszego? Co w tej sytuacji zrobić? Czy masz prawo uchronić się przed spłatą dochodzonej kwoty?

Przede wszystkim w takiej sytuacji należy dokładnie zapoznać się, na jakiej podstawie windykator wnosi o zapłatę długu. Dłużnik musi wiedzieć, że roszczenia zgłaszane przez windykatorów często są długami po zmarłych krewnych, a także długami związanymi najczęściej z zaciągniętymi "starymi" pożyczkami.

 

W każdym wezwaniu o zapłatę uzyskanym od firmy windykacyjnej powinna znaleźć się informacja, co było podstawą do wysłania wezwania. Czy podstawą roszczenia jest np. dług z 2003 roku? Jeśli tak, należy zastanowić się, czy w sprawie nie doszło do przedawnienia. Pamiętaj, że zobowiązania kredytowe przedawniają się z upływem 3 lat od terminu wymagalności ostatniej raty. Wiedząc o tym, zawsze istnieje prawo do skorzystania z zarzutu przedawnienia roszczenia.

 

Pamiętać także należy, że windykatorzy podejmują się róznych sposobów, by dłużnik dług jednak spłacił. Jeśli w nagrywanej rozmowie telefonicznej bądź poprzez swoją czynność dłużnik uzna przedawnione roszczenie, to może to zostać wykorzystane przeciwko niemu. Jeśli choć w niewielkiej części dłużnik spłaci przedawnioną należność bądź przekaże windykatorowi informację, że uznaje zgłaszane w wezwaniu roszczenie, to sądy częstokroć traktują takie zachowanie jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia. W takiej sytuacji ciężko będzie uchronić się od spłaty roszczenia przedawnionego, które przedawniło się np. 10 lat temu.

 

Trzeba mieć także świadomość, że windykator to nie komornik, komornik bowiem zawsze działa na podstawie wydanego orzeczenia sądu zaopatrzonego w klauzulę wykonalności i zawsze na wniosek wierzyciela, windykator natomiast działa najczęściej poprzez zawartą umowę przelewu (cesji) wierzytelności, która to umowa dołączana jest najczęściej do wezwania o zapłatę. Jeśli do dłużnika pisze komornik, raczej wątpliwym jest, by występował wobec niego z przedawnionym roszczeniem, natomiast z firmami windykacyjnymi to bywa bardzo różnie. Jeśli nie jesteś pewien, czy roszczenie jest przedawnione, zalecam Tobie zwrócenie się do firmy windykacyjnej z wnioskiem o dostarczenie kopii umowy będącej podstawą roszczenia oraz informacji, czy w sprawie wydane zostało orzeczenie sądowe zaopatrzone w klauzulę wykonalności oraz czy doszło do postępowania egzekucyjnego.

 

Kancelaria Radcy Prawnego zajmuje się prowadzeniem spraw w zakresie roszczeń zgłaszanych przez firmy windykacyjne i reprezentowania Klientów na dalszym etapie postępowania (weryfikacja roszczenia, sporządzanie odpowiedzi do firmy windykacyjnej, w miarę takiej możliwości zgłoszenie zarzutu przedawnienia).

 

Cofnij