Drukuj

 

Sprawy z zakresu stosunków między rodzicami a dziećmi rozpoznawane są w postępowaniu nieprocesowym przez sądy rodzinne.

 

Kodeks postępowania cywilnego wymienia następujące środki dowodowe: dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych, oględziny, przesłuchanie stron, grupowe badanie krwi, przyrządy utrwalające albo przenoszące obrazy lub dźwięki, jak: film, telewizja, fotokopia, fotografia, plany, rysunki, płyty, taśmy dźwiękowe oraz inne przyrządy utrwalające albo przenoszące obrazy lub dźwięki.

 

W sprawach o ustalenie kontaktów z dzieckiem niezbędna może okazać się opinia biegłego. Przedmiotem tejże opinii może być, np. ocena więzi rodzica z dzieckiem, ocena rozwoju dziecka czy też ocena zachowania rodzica oraz wpływ kontaktu rodzica z dzieckiem na stan psychiczny małoletniego. Biegły w czasie badania zwraca uwagę na to w jaki sposób dziecko wypowiada się o rodzicu, czy zachowanie dziecka nie świadczy o tym, że boi się ono rodzica. W opinii biegły zawiera również informacje o tym, czy dziecko jest zadbane, najedzone. Opinia taka wydawana jest na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich.

 

Możliwość dopuszczenia dowodu z opinii biegłych reguluje art. 278 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi iż: ,,w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia opinii.”

 

Strona może wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii biegłego aż do zamknięcia rozprawy. Uprawnienie to wynika z art. 217 kodeksu postępowania cywilnego: ,,strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowodowe na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej”.

 

Sprawy z zakresu kontaktów z dzieckiem są niezwykle skomplikowane. Sąd rozstrzygając taką sprawę kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Dlatego by prawidłowo rozpoznać konkretną sprawę może zasięgnąć fachowej opinia biegłego.

 

Należy odróżnić opinię biegłych od innych dowodów, bowiem celem opinii nie jest ustalenie faktów mających znaczenie w sprawie, a udzielenie sądowi wyjaśnień w kwestiach, które wymagają wiadomości specjalnych.

 

Opinia biegłego powinna zawierać uzasadnienie. Jest to niezbędne ze względu na dokonanie oceny jej poprawności przez sąd. Sąd oceniając dowód z opinii biegłego tak jak przy każdym innym dowodzie kieruje się zasadą swobodnej oceny dowodów.

 

Strony postępowania mogą odnosić się do treści wydanej opinii, mogą zgłaszać swoje uwagi, wskazywać błędy jakie w opinii zostały zawarte.

 

Biegły, który wydał opinię wzywany jest na rozprawę i zobowiązany do stawienia się na niej.

 

W sprawach z zakresu ustalenia kontaktów z dzieckiem opinia biegłego może być podstawowym dowodem w sprawie. Jak zaznaczono wcześniej, sąd w sprawach o ustalenie kontaktów z dzieckiem kieruje się przede wszystkim dobrem małoletniego. Dlatego też opinia specjalistów mających wiedzę i doświadczenie może w znacznym stopniu wpłynąć na rozstrzygnięcie sądu.

Biegły w opinii może również zawrzeć, czy opieka rodzica nad dzieckiem powinna być nadzorowana przez powołane w tym celu instytucje specjalne.

 

 

Cofnij