Drukuj

30 kwietnia 2016 roku do kodeksu cywilnego wprowadzono przepis regulujący zasiedzenie nieruchomości rolnych.

Zgodnie z art. 172 § 3 kodeksu cywilnego nabyć nieruchomość rolną może jedynie rolnik indywidualny, jeżeli powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

 

Definicję rolnika indywidualnego wskazano w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z art. 6 rzeczonej ustawy rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia nie przekracza 300ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze, której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

 

Jak wynika z powyższego uregulowania nabyć nieruchomość przez zasiedzenie będzie mogła wyłącznie osoba, która spełnia wskazane wymagania.

 

W art. 14 ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw wskazano, iż powyższych przepisów nie stosuje się jeżeli zasiedzenie skończyłoby się przed upływem 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

 

Wprowadzono zatem 3 letni okres przejściowy, tj. do dnia 30 kwietnia 2019 roku, zgodnie z którym omawiane ograniczenia nie obowiązują.

Cofnij