Drukuj

Na podstawie art. 46 kodeksu karnego wykonawczego jeżeli egzekucja grzywny na uiszczenie, której skazany ma 30 dni okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy:

  1. skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie art. 45 albo uchyla się od jej wykonania, lub
  2. zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

 

Natomiast zgodnie z art. 65a § 1 kodeksu karnego wykonawczego sąd może w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku, gdy skazany oświadczy na piśmie, że podejmie odbywanie kary ograniczenia wolności i podda się rygorom z nią związanym.

Wstrzymanie następuje do czasu wykonania orzeczonej kary ograniczenia wolności.

 

Kara ograniczenia wolności może polegać na:

 

Kara ograniczenia wolności trwa minimum 1 miesiąc, maksymalnie 2 lata. Wymierzana jest w miesiącach i latach.

 

Skazany powinien skierować do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności. Jak wynika z przytoczonego art. 65a § 1 kodeksu karnego wykonawczego sąd może przychylić się do wniosku skazanego, albo nie. Dlatego też istotne jest oświadczenie skazanego i wskazanie przez niego okoliczności, które przekonałyby sąd do dania mu drugiej szansy na wykonanie uprzednio orzeczonej wobec niego kary ograniczenia wolności. W oświadczeniu warto podać przyczyny powodujące uchylanie się przez skazanego od orzeczonego wobec niego obowiązku. Ponadto w oświadczeniu warto opisać aktualną sytuację skazanego, omówić co różni obecną sytuację od poprzedniej i podkreślić okoliczności, które mogłyby przekonać sąd, że tym razem skazany wywiąże się z ciążącego na nim obowiązku.

 

Przykład wniosku:

 

Szubin, 2 marca 2018 r.

Skazany: Jan Kowalski

  1. ul. Sportowa 13

89-200 Szubin

 

Sąd Rejonowy w Szubinie

I Wydział Karny

WNIOSEK SKAZANEGO

o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności

W imieniu własnym wnoszę o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności, orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego I Wydziału Karnego w Szubinie z dnia 12 stycznia 2018 r., wydanym w sprawie I K 13/18.

UZASADNIENIE

Wyrokiem Sądu Rejonowego I Wydziału Karnego w Szubinie, z dnia 18 listopada 2017 r., wydanym w sprawie I K 40/17 orzeczono wobec mnie karę grzywny. Grzywny tej nie uiściłem, ponieważ w tamtym okresie pozostawałem bez pracy. Egzekucja należności okazała się bezskuteczna.

Sąd Rejonowy I Wydział Karny w Szubinie orzekł wobec mnie wyrokiem z dnia 17 grudnia 2017 r., karę ograniczenia wolności polegającą na podjęciu przeze mnie pracy społecznie użytecznej. Z nałożonego powyższym wyrokiem obowiązku również się nie wywiązałem, ponieważ w tym czasie byłem w trakcie rozwodu z moją byłą żoną. Ponadto trwało sądowe ustalenie miejsca zamieszkania moich małoletnich dzieci, które pozostawały pod moją opieką.

Obecnie jestem już po rozwodzie, stałym miejscem zamieszkania moich dzieci jest każdorazowe moje miejsce zamieszkania. Od stycznia rozpocząłem pracę, za którą otrzymuję wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej. Okres, w którym orzeczono wobec mnie karę grzywny był dla mnie bardzo trudny. Najważniejsze było wówczas dla mnie dobro moich dzieci.

Mając powyższe na uwadze wnoszę jak na wstępie.

 

 

Cofnij