Drukuj

Niniejszym artykułem odpowiemy jakie prawa przysługują pacjentce będącej w ciąży. Czy ma możliwość korzystania z opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania?  

Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej rejonizacja przychodni nie funkcjonuje.

Świadczeniobiorca, tj. pacjentka uprawniona jest do wyboru świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Może ona dokonać wyboru spośród świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielenie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Pacjentka może zatem wybrać:

 

Czy pacjentka może skorzystać z opieki przychodni w mieście, w którym nie mieszka?

Może zdarzyć się tak, że w czasie wakacji lub w okresie zamieszkiwania w innym mieście niż tym, w którym jest ,,nasza” przychodnia konieczne będzie skorzystanie z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Gdyby nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub w innych medycznie uzasadnionych przypadkach pacjentka może skorzystać z pomocy lekarza w innej przychodni, niż ta w której przyjmuje wybrany przez nią lekarz pierwszego kontaktu. Przychodnia inna niż wybrana udzieli pomocy w godzinach jej funkcjonowania.

 

Czy konieczna jest zmiana lekarza prowadzącego? Czy konieczne jest zarejestrowanie się w nowej przychodni?

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania pacjent nie ma obowiązku zmiany przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a co za tym idzie również lekarza pierwszego kontaktu. Zmiana taka może być uwarunkowana względami praktycznymi.

Zgodnie z art. 9 ust. 4) pacjent uprawniony jest do bezpłatnego wyboru lekarza pierwszego kontaktu nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna zmiana związana jest z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 80 zł. Opłaty tej jednakże nie wnosi się w przypadku zmiany miejsca zamieszkania

Wybór przez pacjenta przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest potwierdzany przez niego oświadczeniem woli, które nazywane jest ,,deklaracją wyboru”.

 

Czy kobietę będącą w ciąży obowiązują kolejki dotyczące rejestracji na wizytę do lekarza?

Na podstawie art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych kobietom w ciąży przysługują szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

 

Jakie są podstawy prawne praw kobiet będących w ciąży?

  1. Ustawa z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
  3. Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za życiem”.

Cofnij