Drukuj

Umowa darowizny jest czynnością prawną. Na jej mocy darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego i bezpłatnego świadczenia z własnego majątku na rzecz obdarowanego. Świadczenie to może polegać na przeniesieniu prawa własności. Obdarowany zobowiązany jest do świadczenia na rzecz darczyńcy w zamian za otrzymaną darowiznę.

Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności.

 

W praktyce często zdarza się, że rodzice na mocy umowy darowizny przenoszą własność nieruchomości na swoje dzieci. Mają tym samym nadzieję, że dzięki przekazaniu nieruchomości dzieci będą wspólnie z nimi w niej zamieszkiwały. Zdarza się jednak, że poprzez ciągłe konflikty jakie powstają między darczyńcą a obdarowanym wspólnie zamieszkiwanie staje się niemożliwe.

W związku z przestawioną sytuacją obdarowany wyprowadza się z darowanej nieruchomości, którą postanawia wynająć osobom trzecim.

 

Czy takie działanie stanowi przesłankę odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności?

Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego rażącą niewdzięcznością są, m.in. następujące zachowania:

 

 

Czy wykonywanie prawa własności, jakim jest rozporządzanie własną nieruchomością będzie przesłanką do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności?

 

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzieli Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2004 r., sygn. akt III CK 63/04: ,,Nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że wykonywanie prawa otrzymanego przez obdarowanego jest rażącą niewdzięcznością wobec darczyńcy.”

 

Zatem jak wynika z przedstawionego powyżej wyroku, wynajem nieruchomości będącej przedmiotem darowizny osobom trzecim nie wypełnia przesłanki do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności.

Cofnij