Drukuj

Czy pracownica po urlopie macierzyńskim musi być dopuszczona do pracy i na jakich warunkach? Czy musi być to samo stanowisko pracy?

Art. 1832 kodeksu pracy. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

 

Jak wynika z powyższego przepisu pracodawca obowiązany jest do dopuszczenia pracownicy do pracy. Pracownica powinna zostać dopuszczona do pracy na stanowisku zajmowanym od momentu pójścia na urlop macierzyński.

 

Gdyby jednak z różnych powodów powrót na dotychczasowe stanowisko pracy nie był możliwy pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika na stanowisku, które jest równorzędne do dotychczasowego, bądź takim, które będzie odpowiednie do posiadanych przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę powinno być takie samo jak na dotychczas zajmowanym stanowisku.

 

Gdyby zdaniem pracownika powyżej wskazane powody nie występowały pracownik może wystąpić z roszczeniem o dopuszczenie go do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.
Na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia, że brak możliwości zatrudnienia go na dotychczasowym stanowisku nie istniał.

Cofnij