Drukuj

Sąd orzeknie rozwód jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

 

Przy orzekaniu rozwodu Sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Chyba, że małżonkowie zgodnie zażądają zaniechania orzekania o winie.

Składając pozew rozwodowy jedna ze stron określa w nim czy rozwód ma być orzeczony z wyłącznej winy jednego małżonka, czy bez orzekania o winie.

Strona, której pozew rozwodowy został doręczony ma 14 dni na przedstawienie odpowiedzi na pozew.

 

Przykład:

Małżonek wystąpił o rozwód bez orzekania o winie. W toku sprawy rozwodowej okazało się, że był on wielokrotnie okłamywany i zdradzany przez swoją żonę.

Czy możliwe jest zatem, by w toku procesu wystąpił o zmianę żądania przedstawionego w pozwie i zażądał by rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jego żony?

Tak, jest to możliwe. Stanowi o tym art. 193 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim: ,,Zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu.”.

Strona ma możliwość zmiany swojego stanowiska nawet w II instancji.

Oznacza to, że gdyby w apelacji jedna ze stron uznała, że jednak nie godzi się na rozwód bez orzekania o winie może zmienić swoje stanowisko. Wówczas całe postępowanie dotyczące winy stron w rozkładzie pożycia małżeńskiego będzie toczyło się od początku.

Strony składające pozew rozwodowy lub odpowiedź na ten pozew powinny mieć świadomość, że żądania pierwotnie przedstawione w pozwie czy też odpowiedzi mogą być zmienione. W toku sprawy rozwodowej mogą bowiem wyjść na jaw fakty, o których strony wcześniej nie wiedziały, a mogą mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Cofnij