Drukuj

Wyrok zaoczny może być wydany, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę, albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny.

W przypadku wydania wyroku zaocznego za prawdziwe uznaje się twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

 

Wyrok zaoczny może być wydany w razie bezczynności procesowej pozwanego oraz gdy pozwany nie złożył wniosku o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność.

 

W sprawach małżeńskich wprowadzona została generalna zasada uniemożliwiająca wydawanie wyroków zaocznych. Sąd orzekający w sprawie o rozwód zobligowany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego.

 

Może jednak zdarzyć się tak, że strona pozwana chce utrudnić stronie powodowej uzyskanie rozwodu, może nie odpowiadać na pisma procesowe, które są jej dostarczane, nie stawiać się na terminie wyznaczonym na rozprawę. Myśląc, że poprzez takie działania wydanie wyroku orzekającego rozwód będzie niemożliwe.

 

W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w uchwale 7 sędziów z dnia 12 maja 1952 r., sygn. akt C 1572/51 orzekł, iż: ,,Jeżeli pozwany nie żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności ani nie składał w sprawie wyjaśnień ustnie lub na piśmie, a na rozprawę nie stawił się albo mimo stawienia się nie brał udziału w rozprawie, wyrok także w sprawach małżeńskich jest zaoczny.

 

Sąd orzekający rozwód nie może zastosować art. 339 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, nie może przyjąć za prawdziwych twierdzeń powoda o okolicznościach faktycznych, które zostały przytoczone w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

 


W sprawach rozwodowych zgodnie z art. 431 kodeksu postępowania cywilnego sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe. Jak wynika z art. 441 kodeksu postępowania cywilnego celem postępowania dowodowego jest przede wszystkim ustalenie okoliczności, które dotyczą rozkładu pożycia oraz okoliczności, które dotyczą dzieci stron i ich sytuacji, a w przypadku uznania powództwa przyczyn, jakie miały wpływ na stronę pozwaną.

 

Jak wynika z powyższego od generalnej zasady wyłączającej możliwość wydania wyroku zaocznego w sprawach małżeńskich istnieje pewien wyjątek. Zatem wydanie wyroku zaocznego w sprawie o rozwód jest możliwe.

Cofnij